STRÁNKY BY MOHLI POSLÚŽIŤ NA PODPORU "Z N O V U Z R O D E N I A" VÝŠKOVÉHO HOROLEZECTVA NA SLOVENSKU !!?

EXPEDÍCIA BROAD PEAK - 8047 m.
Vladimír ŠTRBA


        Expedíciu na 12.najvyšší vrch sveta Broad Peak, ktorý je vysoký 8047 metrov a na ktorom dodnes slovenská noha ešte nestála leží na pakistánsko - čínskej hranici v Karakorame.

        Expedíciu organizačne zabezpečovala talianska agentúra Focus Himalaya Travel so sídlom v Miláne, na ktorú ma nakontaktoval Jirko NOVÁK, ktorý ja v súčastnosti Českého horolezeckého zväzu. Na požiadanie Focusu som pred pakistánskymi úradmi vystupoval ako vedúci.

        Osemčlenú medzinárodnú skupinu tvorili lezci z troch krajín sveta. Simone MORO z Talianska, ktorý sa dostal do povedomia najmä výstupmi s fenomenálnym ruským horolezcom Anatolijom BUKREJEVOM. Spolu skúšali urobiť náročný traverz z Lhotse na Everest. A cez tohtoročné vianoce sa pokúšali o prvovýstup na ANNAPURNU. Obrovská lavína pripravila Anatolija o život a Simone to prežil len tak tak.

        Eric ESCOFFIER, Pascual a Fransois z Francúzska. Eric v roku 1985 sa zapísal do dejín horolezectva svojou fantastickou trojkombináciou na GASHERBRUM I,GASHERBRUM II a K2 za 21 dní. Na Broad Peak prišiel ako horský vodca so svojími klientami. Po veľmi vážnej automobilovj nehode ostal čiastočne ochrnutý na polku svojho tela, ale aj s týmto zdravotným hendikepom už dokázal vystúpiť v minulom roku na Cho Oyu a Broad Peak mal byť jeho ďalším mílnikom v kariere horského vodcu.

        V slovenskej časti expedície boli dve dvojčlenné družstva a to GABLÍK - ŠTRBA a JAKUBÍK - ŠPERKA, ktoré sa na spolupráci na výstupe dohodli až v Pakistáne.

  

  

        Na miesto základného tábora na ľadovci Godwin Austen pod Broad Peakom a K2 vo výške 4800 metrov sme dorazili 6.júla. Počas pochodu po ľadovci Baltoro sme prechádzali popod také dominanty ako sú: TRANGO TOWER, CATHEDRAL PEAK, MASHERBRUM, MUSTANG TOWER a GASHERBRUM IV.

  

  

        V základnom tábore sa na odchod chystala švajčiarska výprava pod vedením Kariho KOBLERA a na presum popod K2 írska expedícia ktorej šéfoval TORRENS.

        Po dvoch dňoch v základnom tábore sme na skalnom "orlom hniezde" postavili dva stany prvého tábora vo výške 5800 metrov. Po príchode do BC nás z vážnych rodiných rodinných dôvodov opúšťa Martin JAKUBÍK a odchádza zo švajčiarskov skupinov domov.

  

  

  

  

        Do základne dochádza medzinárodná poľské expedícia v ktorej sa nachádzajú Piotr PUSTELNIK a Ryszard PAWLOWSKI, ktorí majú na konte po osem osemtisícových kopcov. Po trojdňovom prechodnom zhoršení poveternostných podmienok opäť vyrážame do jednotky a následne na ďalší deň do výšky 6500 metrov, kde sme postavili druhý výškový tábor, pre ktorý sme tri hodiny budovali plošinu. Do rána napadol prvý sneh a ten veštil celkovú zmenu počasia v tejto oblasti. Doteraz prevládalo extrémne slnečné počasie len s minimálnymi výkivmi.

        Po rýchlom zostupe do základného tábora tam tentokrát trávime trocho dlhší čas. Martin s Petrom vychádzajú opäť do dvojky. Ja sa necítim celkom fit: v podstate od počiatku ma trápia žalúdočné ťažkosti, tak som sa rozhodol počkať ešte dva dni v BC a niečo s tým spraviť.

  

  

  

  

        Martin s Petrom pre nepriazeň počasia trávia v druhom tábore až dve noci. Až ďalší deň je im umožnené vyraziť postaviť tretí tábor vo výške 7300 metrov. Pri výšľape do trojky má Peter ŠPERKA problémy s dýchaním a do tábora dochádza značne vyčerpaný zo závažnou diagnózou na túto výšku a to: voda v pľúcach. Ihneď ráno začínajú dramaticky zostupovať dolu. Z druhého tábora im idú oproti členovia poľskej expedície Ryszard PAWLOWSKI a ich mexický doktor Yuri CONTRERAS. Ja o štvrtej ráno vychádzam z BC do dvojky. Počas kontaktu cez vysielačky ostávam v prvom tábore a pripravujem veľké množstvo tekutín pre zostupujúcu dvojicu. Peter má toho plné zuby ale stále ide po svojich a to je dôležité. Martin ho na najobtiažnejších miestach musiel čiastočne istiť. Po krátkom oddychu obaja schádzajú do BC.

  

  

        Na druhý deň je opäť mizerne a tak zo zamýšľaného výstupu do dvojky je len zostup do základne.        Počasie sa úplne otočilo a je viac horšie ako lepšie. Po dvoch dňoch Martin opätovne vystupuje do druhého tábora. Je viac než iste, že ho ženie nenaplnená ambícia vysokého kopca, keď sa už musel dvakrát vo velkej výške otáčať (Everest-96, Kanč-97). Pre "dobré" počasie musel stráviť po dvoch nociach v druhom aj v treťom tábore. Až 27.júla sa rozhodol vyraziť z tretieho tábora na pokus o vrchol. Ale 300 metrov za 7 hodín v hlbokom čerstvom snehu znamená, že vo výške 7700 metrov je pre neho už 3-krát stop. Asi mu opäť není súdený pohľad z vrcholu, ale snažil sa to brať športovo. A to je koniec našeho pôsobenia na kopci.

        28.júla odchádzame z údolnými nosičmi z BC cez sedlo GONDOGORO a dedinku Husche do Skardu. V Husche v táborovej knihe návštev sme objavili aj meno Ďura KARDHORDA.

        Po príchode do Skardu


Expedíciu BROAD PEAK v roku 1998 sponzorovali:

NAFTA a.s.
HOSTA a.s.
BAŇA ZÁHORIE a.s.
SSE š.p.
Mesto SKALICA
Mesto HOLÍČ
SLAVO s.r.o.
Zvolenské mliekarne a.s.
YAK & YETI
Mäsokombinát Ružomberok s.r.o.
UNICOM Zvolen
HOROLEZECKO EXPEDIČNÝ KLUB - ZÁHORIE & HOROLEZECKO EXPEDIČNÝ KLUB - SLOVENSKÝ RAJ