Ukážky z knihy Poprava pod Nanga Parbatom
2015-06-22

V lete 2013 pakistanskí teroristi prepadli základný tábor pod najzápadnejšou himalájskou osemtisícovkou Nanga Parbat a postrieľali v ňom jedenásť ľudí. Boli medzi nimi aj slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš. Udalosť, aká nemala ani nemá obdobu, zachytáva nová kniha známeho autora horolezeckej literatúry Milana Vranku. Nazval ju jednoducho, ale výstižne Poprava pod Nanga Parbatom. Prináša v nej životné príbehy výnimočných ľudí, akými Šperka i Dobeš nepochybne boli, prostredníctvom spomienok ich najbližších – rodinných príslušníkov, spolulezcov, kolegov záchranárov a kamarátov.

V knihe je zachytená i ďalšia nedávna tragédia z jesene 2014, keď základný tábor slovenskej expedície pod nepálskou osemtisícovkou Dhaulágirí zasypala lavína, ktorú spôsobil cyklón Hudhud. Z desiatich členov zahynuli dvaja najskúsenejší – Ján Matlák a Vladimír Švancár.

Do novej knihy autor opäť zahrnul príbehy Vladimíra Plulíka a bratov Ondreja a Pavla Pochylých, ktoré boli publikované v predchádzajúcom titule Koniec Pavúkov v Tatrách. O knihu bol veľký záujem a rýchlo sa rozobrala. Jednotlivé kapitoly tentoraz rozšíril o ďalšie zaujímavosti. Za čo sedel a aký bol Pavúk za mrežami?Ukážky z knihy v pdf formáte:

Ukážka o Matlákovi str.78-79
Ukážka o Pochylom str.136-137
Ukážka o Šperkovi str.44-45

Knihu vydali Devínske Karpaty, objednať si ju možno mailom na adrese: devinske.karpaty@gmail.com. Cena: 12,90 eur plus poštovné (na Slovensko cca 2 eurá).


Svoje postrehy k danému článku alebo informácii môžte napísať do diskusii ,
© 8000.sk Všetky práva vyhradené.